22
Січ

Теорія кольору або що означає колір для художника?

Що таке колір для звичайної людини? Це забарвлення того, що оточує нас звідусіль, і допомагає нам відрізняти одні предмети від інших. Вікіпедія вчить нас: “колір – це відчуття, яке отримує людина під час потрапляння їй в око світлових променів”. При тому, хочу додати, що це відчуття дуже індивідуальне. Різні люди по-різному сприймають кольори та відтінки.

А ЩО ТАКЕ КОЛІР ДЛЯ ХУДОЖНИКА, запитаєте ви? Тут все набагато цікавіше) Запитайте, що для музиканта означають ноти, і тоді ви приблизно можете зрозуміти, чим є колір і кольори для художника.

Нещодавно на просторах інтернету мені потрапила до рук книга В.В. Кандинського “Про духовне в мистецтві”. Для довідки: Василь Кандинський – російський художник, і один із засновників і теоретиків російського абстракціонізму. У свій час працював із Казимиром Малевичем, але потім їхні творчі шляхи розійшлися. Так, про що ж пише Кандинський у своїй праці? А багато про що, дуже багато про що. Що мене зацікавило, і чого хочу торкнутися в цьому роздумі, так це ПРО СИМВОЛІЗМ КОЛЬОРУ.

Отже, кольори – базові “ноти”, з яких творить художник свої твори. Ба більше, здавна помічено, що той чи інший колір може по-різному впливати на людей, викликаючи в них певні емоції.

Повернемося до Василя Кандинського. Хочу коротко переказати його ідеї щодо кольору та його символізму. Кандинський визнає духовність фарб, побудовану на колірному контрасті. Під час сприйняття кольору в зображенні в очі мають кидатися теплі й холодні, світлі й темні його тони. Символізм кольорів:

ЖОВТИЙ – колір земний і не може бути доведений до великої глибини.

СИНІЙ – небесний колір і, занурюючись у чорне, він набуває призвуку нелюдської печалі.

ЖОВТИЙ і СИНІЙ при їх змішуванні в рівних кількостях дають зелений колір, який є найбільш спокійним кольором з усіх інших кольорів (згодні з цим).

ЗЕЛЕНИЙ колір не має ознак радості, печалі чи пристрасті. Він нікуди не кличе, нічого не вимагає, нікуди не рухається. Ця постійна відсутність руху благотворно діє на втомлених людей, але після відпочинку відчуття спокою легко може набриднути.

СВІТЛИЙ ЧЕРВОНИЙ теплий колір схожий на середньо-жовтий і викликає відчуття сили, енергії, рішучості, спрямованості, радості й тріумфу. Колір нав’язливий, колір завзятий і гучний.

БІЛИЙ колір діє на психіку людини як велика безмовність, що відповідає в музичному відношенні паузам у музиці, деякому незвучанню, яке лише тимчасово перериває музичну фразу, але не є кінцевою точкою розвитку.

ЧОРНИЙ колір – це мертве ніщо після згасання Сонця, як мертва безмовність без майбутнього і надії. У музичному відношенні чорне є заключною паузою, крапкою. Якщо радість і незаплямована чистота вбираються в білі, то велика і глибока скорбота – в чорні шати.

СІРИЙ колір – рівновага між білим і чорним. Сірий беззвучний і нерухомий, але має інший характер щодо спокою зеленого. Якщо зелений – похідне між двома активними кольорами (синім і жовтим), то сірий – безнадійна нерухомість.

Дизайнерам і художникам на допомогу, так би мовити)))) Поєднання кольорів, їхній грамотний підбір, їхнє звучання і їхнє “послання” – у цьому проявляється майстерність художника

А ЩО ВИ ДУМАЄТЕ ПРО КОЛЬОРИ ТА ЇХНЮ СИМВОЛІКУ? Цікаво буде почитати в коментарях!