13
Лют

Сучасні картини: чому абстракція стала такою популярною?

Усе мистецтво в усі часи було покликане розповідати людині будь-яку історію, зв’язний сюжет або розповідь. І чи то розповідь про античних героїв, чи то про біблійні події – мальовниче мистецтво, в будь-якому разі, допомагало говорити до глядача конкретними зрозумілими образами. Звісно, на противагу реалізму з часом виділилися й інші течії живопису, але, вони, як і раніше, зображували реальність, хоч і дещо трансформовану в очах художника. Цим шляхом пішли імпресіоністи, а за ними постімпресіоністи та експресіоністи. Але, близько 1910-го року на сцену виходить новий могутній напрям, який визначатиме собою все нове століття. Початок XX століття став часом народження абстракціонізму, як окремого напряму мистецтва.

Абстракціонізм – глобальна течія у світовому мистецтві, що проявилася у відмові передавати речі фізичного світу такими, якими ми їх звикли бачити, і натомість наративному (оповідному) характеру живопису приходить образно-смисловий. Таке мистецтво ще називається безпредметним (умовно) або нефігуративним. Іншими словами, для абстракціоніста не важлива точність передачі реальності об’єкта, для нього головне значення має сам “сенс”, “ідея”, “поняття”, що стоять за об’єктом. І справді, давайте замислимося, як, прикладом, зобразити припустимо, абстрактне поняття “справедливість”, не вдаючись до допомоги речей фізичного світу? Ось цим саме і зайнялися художники-абстракціоністи. Такий вид художнього рішення не був новим – ще стародавні люди зображували на стінах своїх печер і гротів перші абстрактні композиції, орнаменти, якими вони й донині звертаються до нас.

В абстрактному мистецтві найголовніше це АСОЦІАЦІЯ, яку викликає у глядача та чи інша картина. А асоціація у кожної людини буде суто індивідуальною. Для абстракціоністів (для кожного конкретного художника) на перший план висунулися такі завдання:

– формування своєї власної художньо-смислової мови, якою можна буде формувати абстрактні поняття;

– визначитися із законами формування форми і простору на полотнах нового виду творчості;

– встановити нові правила і закони, за якими житиме і розвиватиметься живопис нового покоління творців;

– багато іншого;

Не будемо втомлювати читача детальними подробицями наукового дослідження абстракціонізму – залишимо це мистецтвознавцям та історикам мистецтва. Нам же важливо зрозуміти, як серед сучасних картин, які ми зустрічаємо у своїх друзів і знайомих, можна вгадати, що перед нами знаходиться та сама абстракція. Для цього ми трохи поміркували і зібрали скромний список відмінних рис абстрактного живопису. Ми тут не претендуємо на вичерпний список (який навряд чи взагалі існує), але дещо все-таки краще, ніж нічого. Отже, риси абстрактного мистецтва:

Відсутність чітко впізнаваних і знайомих нам обрисів і форм предметів.
Наявність геометричних композицій (плоских або об’ємних).
Присутність пластичних композицій, що перетікають одна в одну.
Можливість наявності знаків, символів, піктограм, які нестимуть у собі абстрактні поняття.
Велика кількість колірних плям і переливів відтінків кольорів.
Надання об’єктам нереалістичної форми та кольору.
Перспектива у творах не береться до уваги, і нею можна жертвувати для посилення інших художніх ефектів.
Наявність хаотично і часто випадково створених зображень.
Присутність кривих ліній, завитків і технічно отриманих прямих.
“Прихованість” первісного сенсу твору для публіки. Найчастіше, взагалі неможливо зрозуміти, що саме цим полотном хотів сказати нам автор. Іноді, це натяком можна збагнути лише з назви роботи, яка, до речі, може виявитися абсолютно випадковою.

Абстрактне мистецтво не ставить питання “що автор хотів цим сказати?”, тому що сам автор може не знати, які асоціації викличе у того, хто дивиться на його картину, і що для нього вона конкретно стане означати. Безпредметність, відсутність чітко визначених законів і правил побудови зображення, колірні плями, лінії, геометричні фігури, об’єм, фактура – всі вони стають засобами, за допомогою яких художник доносить до глядача свої думки, емоції та асоціації.

Отже, ми розуміємо, що сучасні картини, це, здебільшого, картини абстрактні. Абстрактні картини у вас в інтер’єрі сигналізуватимуть оточуючим про те, що:

Ви – людина передових ідей.
Ви – прихильник усього нового і сучасного.
Ви – виступаєте за розвиток і модерн.
Ви – розбираєтеся в напрямках сучасного мистецтва.
Ви – людина з гарним смаком.

Таким чином, навіть якщо ви і не є великим поціновувачем абстрактного живопису. Завжди можна повісити вдома хоч невелику, але все ж абстракцію, і тоді в очах оточуючих ваша оцінка зросте. У будь-якому разі, абстракція це і модно, і стильно, і сучасно, і красиво. Сучасні картини й абстракція – практично одне й те саме. Тому, не бійтеся, сміливо купуйте абстрактні полотна і буде вам радість!