08
Лют

Перевага авторських робіт над штампуванням

Ми живемо у світі технологій. Цим уже нікого не здивуєш. Також, ми живемо у світі масових технологій. Це означає, що дедалі менше і менше в сучасної людини може бути унікальних у своєму роді речей. ХХІ століття починає нагадувати старий добрий СРСР, де все масово, однотипно і не різноманітно. Чому я так кажу? Та тому, що так воно і є. Товари стають занадто тиражованими, передбачуваними. Можливо, вони яскраві та помітні, але все одно ми стикаємося з проблемами тиражованості, серійності, тупого копіювання і відтворення все тих же продуктів культури. Таким чином, неминуче настає стандартизація (дуже радянське поняття, чи не так?) окремих лінійок творів. І щодо ринку живопису, а також інтер’єрних картин це дуже сильно помітно. Замовити картину і просто, і не просто водночас. Давайте спробуємо розібратися в цьому.

Відносно недавно, наша арт-студія оформляла інтер’єр для одного замовника. Вони займаються виготовленням меблів. І ось, ця компанія переїхала в новий офіс у центрі міста. Старі орендарі залишили на стінах картини, зроблені методом фотодруку на полотні. Начебто непогані зразки в чорно-білому кольорі. Якісь квіточки начебто, контури жіночого тіла і ще щось. Загалом, попса попсою. І звісно, керівник фірми, будучи людиною творчою, одразу ж зрозуміла, що таке їм не підходить. Не можна дозволити, щоб у тебе на стіні висіло щось ширвжиткове, масове, не оригінальне. Повністю підтримую такий формат мислення! Мене, як художника, запросили допомогти декорувати цей новий офіс, і я надала новий концепт оформлення приміщень оригінальними авторськими роботами. Сказано – зроблено! Тепер, задоволений замовник може запрошувати своїх клієнтів і хвалитися оригінальними авторськими роботами, за які не соромно.

Я описала один конкретний випадок, але загальне правило залишається все тим самим. Якщо ви шукайте оригінальності, свіжості та креативу, то не погоджуйтеся на штампування, не погоджуйтеся на тираж. Звичайно, є люди (і я це абсолютно нормально сприймаю), які вішають у себе в кімнаті будь-що. Їм, аби “було красиво”. Приймаємо і такий варіант розв’язання питання декору, і водночас, завжди наголошуємо, що авторське, унікальне, творче і єдине у своєму роді буде в тисячі разів кращим за будь-яку мас-маркетну покупку. Замовник, який поважає себе, свою репутацію завжди інтуїтивно відчуває, що мати оригінал завжди краще, ніж мати копію. І ми не говоримо, скажімо що замовити репродукцію картини відомого художника буде несмаком – ні в якому разі! Навіть репродукція картини буде авторською, адже її створює живий художник, за допомогою пензля, полотна, олії, свого вміння та унікальної техніки. У цьому сенсі, навіть “жива” репродукція буває цілком авторським творінням, якщо не в сенсі сюжетно-смисловому, то вже точно в сенсі технічно-виробничому.

Про що ж я говорю конкретно? Порада будь-кому, хто бажає повісити у себе вдома предмет живопису – купуйте справжнє, купуйте авторське. Купуйте написане маслом, пензлем і людиною! Не ухиляйтеся в штампування, адже так ви не станете оригінальним, навіть якщо зображення, яке ви захочете надрукувати, буде зовсім новим. Винятком із цього правила я б назвала тільки фотографію. Там, цей хід цілком прийнятний, і ніяк не впливає на оригінальність. Але, у випадку з живописом не полінуйтеся продемонструвати гарний смак. Ну і, звісно, я розумію, що у нас, на пострадянському просторі, в Україні, у багатьох людей просто не сформувалася звичка бути оригінальними. Слава Богу, але ця тенденція відходить у минуле. І як у розвинених країнах, я думаю, у нас скоро сформується цілий пласт збирачів красивого, унікального, рукодільного й авторського. У Швейцарії, приміром, кожна 3-тя сім’я (вдумайтеся!) щось колекціонує, збирає. Йдеться про предмети декоративного мистецтва, картини, скульптуру, вироби тощо. У розвинених країнах саме середній клас є головною рушійною силою в просуванні мистецтва та його популяризації. А якщо є попит, то буде і пропозиція. Дуже б хотілося побачити подібний попит у нашій рідній країні. Все буде, я впевнена, але з часом. Нині ж найкраще, що ми можемо зробити для мистецтва загалом, для розвитку свого доброго смаку, для підвищення оригінальності та своєї культурної освіченості – це купувати авторський унікальний продукт.
Замовляйте картини, репродукції, панно, розписи в митців і в тих людей мистецтва, які можуть справді на високому рівні виконати цей запит. Роблячи так, ви робите велику справу, яка допомагає не тільки вам, а й сучасному українському мистецтву, підтримуючи художників, а також збагачуючи арт/декор середовище новими творами. Обирайте унікальне, і отримайте чудове!

Олександра Яременко, “Захід сонця над містом”, олія, 2017 р. 60х60 см.