05
Лют

Картина на полотні чи фотографія: що краще замовити додому?

Давно минули часи, коли портрет людини можна було написати тільки маслом на полотні. З появою фотографії, як самостійного виду мистецтва, а не просто техніки уловлювання і фіксації зображення за допомогою хімічних реагентів, художник-портретист неабияк втратив частку роботи. Але чи означає це, що фотографія назавжди і безповоротно витіснила портретний живопис, і портрет на полотні вже не актуальний? Чи так це? Давайте спробуємо розібратися.

Переваги фотографії перед портретом:

Фотографічність – риса, яка говорить сама за себе. Фотографічність при фотографуванні – 100%, а ось художнику потрібно буде повозитися, щоб надати зображенню реалістичності.
Швидкість створення. Ми вже не говоримо про “прояв плівок” і тривалий процес створення фотографії. У століття цифрового друку це робиться практично миттєво.
Відносна дешевизна процесу. Ціни дуже демократичні. Так, за 2 тисячі гривень вам можуть забезпечити фотосесію, на якій буде створено 100-200 фото, з яких ви зможете точно вибрати 30-50 найвідмінніших, а потім якісно їх відредагувати та роздрукувати. Усе це – значно дешевше, ніж замовити портрет олією, який буде в рази дорожчим за фотосесію.

І все-таки, ми зобов’язані відстояти честь живого живопису, і портрета на полотні, оскільки віримо, що портрет на полотні має низку переваг перед фотографією. Отже, поїхали!

Переваги портрета, написаного художником на полотні:

Портрет на полотні – це ознака благородства й аристократизму. Мати вдома портрет, написаний професійним художником олійними фарбами на полотні все-ще дуже елітно. Олійний портрет на стіні завжди голосно заявить про господаря будинку як про особистість аристократичну, витончену, що володіє тонким художнім смаком.
Портрет на полотні несе індивідуальність. Індивідуальність зображуваної людини, а також індивідуальність художника, який портрет писав. Іншими словами, портрет – абсолютно унікальний і неповторний твір, який неможливо скопіювати, і водночас скасувати його унікальність.
Портрет на полотні довговічний. Полотна, написані олійними фарбами, зберігають свої властивості сотнями років. Олія не псується, а інструкції для збереження картини досить нехитрі (уникати запилення і потрапляння прямих сонячних променів). Навіть ваші онуки зможуть милуватися молодими бабусею і дідусем з портрета, який анітрохи не зіпсується (якщо його правильно зберігати). Це варте того, чи не так?
Портрет на полотні – це частина високого мистецтва у вас вдома. Будь-яка форма живопису є частиною образотворчого мистецтва, яке несе в собі культурні напрацювання століть. Маючи вдома портрет, написаний олійними фарбами на полотні, ви мимоволі стаєте причетними до культурного процесу і володарем предмета мистецтва. А якщо трапиться так, що художник, який малював вас, стане відомим, то полотно з вашим портретом матиме не тільки культурну, а й чималу грошову цінність.
Портрет на полотні з роками набирає цінність, а не втрачає її. Предмети мистецтва є об’єктами арт-ринку, і їхня цінність, на відміну від товарів споживчих, з роками буде тільки зростати. Іншими словами, ви зможете продати портрет дорожче, ніж ви його придбали.
Портрет на полотні може бути написаний у різних стилях. Це не просто “малюю що бачу”. Зображення можна створити відповідно до того напряму, в якому захотів замовник. Так, портрет може бути імпресіоністичним, абстрактним, у стилі гранж, у стилі фовізму або, як це робив великий Пікассо, у стилі кубізму. У будь-якому разі, це буде портрет людини, просто в індивідуальній інтерпретації художника.

Таким чином, вам обирати, як то кажуть! Скажемо єдине, що і фотографія, і портрет будуть гідним придбанням для вашого будинку, і зможуть не тільки ефектно прикрасити його, а й подарувати масу позитивних емоцій вам і вашим гостям. Тож, наважуйтеся!

Олександра Яременка, 60х80 см, 2012 р. Портрет українського футболіста ФК “Динамо” Артема Мілевського. Робота виконана на замовлення, як подарунок.